Festivalová rodina Ludvíkova

Ludvík není neobvyklé příjmení. Jedna rodina Ludvíkova však zásadně vybočuje, založila totiž Hudební festival Znojmo, který již 13. rokem prostupuje letní Znojmo. Každý z rodiny má svou podstatnou funkci, ať už jde o babičku či vnučku, tetu či neteř. Díky nim tolik lidí čerpá z nekonečných krás hudby a jejich námaha a čas, které festivalu věnují nás jen naplňuje pýchou a zároveň závistí.

Festivalová rodina Ludvíkova

Festivalová rodina Ludvíkova

A jak to všechno začalo

Vánoce 2004 a abych si aspoň na chvíli užila neustále zaměstnaného bráchu, vyrážím s ním na výlet na Valašsko. Až mnohem později si uvědomuji, že on se chystá využít tuhle cestu pro naverbování své jediné sestry do snu, který si s kamarádem Romanem Válkem chtějí splnit. Znojmo totiž podle nich potřebuje hudební festival. A co bych mohla lepšího dělat během své letní dovolené, než ji trávit právě festivalem?

Náročné začátky

Od začátku to bylo velké dobrodružství, protože jsem ani netušila, co všechno bude produkce obnášet. Realizační tým byl malý – tři dospělí a tři studentky. A úžasné tři dny festivalu. Při stěhování palet do divadla před operou se zapojil Adam Plachetka. Muzikanti sem přijížděli jak na letní tábor a odjížděli se slzami v očích. Právě naše vlastní stagiona je od začátku naší specialitou. Naše úplně první opera, Acis a Galatea, se mi vryla do paměti nejvíc ze všech. Další roky se náš tým rozrostl a já měla na starost spíš festival než operu.

Festival jako nedílná součást studentského života

Postupně jsem poznala, že k práci produkce patří tak trochu všechno. Asi není nic, co bych na festivalu nedělala. Nejsem moc vidět, ale stopy mojí práce jsou vlastně všudypřítomné. Nejvíc si to uvědomuji s tím, jak nám pod rukami rostou naši brigádníci – jak z kolenatých slečen vyrůstají sebevědomé produkční a nemotorní kluci se mění v muže v obleku, kteří nekoktají, když mají pomoci někomu dospělému. Festivalem jich prošlo asi už několik stovek a vím o několika, kterým zkušenost u nás ukázala, kudy dál v životě.

Další generace studentů nás teprve čekají, bez nich to nejde. Někteří s námi prožijí jediný festival, jiní přijdou na rok a zůstávají několik sezón. Intenzivně spolu prožíváme nejen všechno kolem festivalu. Ten má totiž moc ovlivnit i všechno kolem – rodinu, kamarády, zdraví... V mém životě tak díky festivalu uvízly Maruška a Barča a zůstavají jako kamarádky.

V srdci rodiny

Vlastně i moje dcera je taková festivalová. Jejího tátu jsem poznala díky festivalové schůzce a ona sama se narodila první den festivalu v roce 2008. Byl to rok In Vino Vivaldi a moje Alžbětka prý měla na náměstí velkou oslavu svého narození. To byl jediný rok, kdy jsem na samotném festivalu nebyla. Od té doby už trávíme polovinu prázdnin ve Znojmě a moje festivalka festivaluje spolu se zbytkem rodiny. My v tom totiž jedeme opravdu všichni. Naše nedělní obědy se neobejdou bez diskusí o festivalovém víně nebo rozpočtu či účinkujících. Každý z nás má na starost něco. Je jen otázkou času, kdy se zapojí moje dvouletá neteř. Festivalem naše rodina zkrátka žije... 

Lenka Zouhar Ludvíková, sestra prezidenta festivalu a produkční

Důležité informace

Kontakt

Hudbaznojmo, z.s.
Hrnčířská 1/246, 669 04 Znojmo-Přímětice
e-mail: press@hudbaznojmo.cz
tel.: 606 029 286

Informační centrum festivalu

Obroková 10, Znojmo (vedle TIC Znojmo)
provoz: v době trvání Hudebního festivalu Znojmo

Informace o vstupenkách:

vstupenky@hudbaznojmo.cz
tel.: +420 774 443 238

Předprodej vstupenek:

TIC Znojmo , Obroková 10, tel.: +420 515 222 552 

listopad – duben: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–13.00 
květen – červen, září – říjen: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–17.00, Ne 10.00–17.00
červenec – srpen: Po–Pá 08.00–19.00, So 09.00–19.00, Ne 10.00–18.00 

 

smsticket