Na slovíčko s AKAMUS

Ve čtvrtek 13. července hostí Hudební festival Znojmo dlouho očekávanou hudební hvězdu. V kostele sv. Václava v Louce vystoupí Akademie für Alte Musik, barokní orchestr, který je špičkou mezi orchestry hrajícími hudbu v poučené interpretaci. Hudební festival Znojmo trvá do 23. července.

Na slovíčko s AKAMUS

Na slovíčko s AKAMUS

Na otázky odpovídal koncertní mistr a zakladatel AKAMUS Bernhard Forck.

Co představíte divákům ve Znojmě? Na co se mají těšit?

Připravujeme repertoár, který představuje velmi odlišné národní styly v Evropě osmnáctého století. Vzrušující a zajímavý je fakt, že skladatelé jako Georg Friedrich Händel nebo Francesco Geminiani se cítili jako doma po celé Evropě. Jednoduše ignorovali národní hranice.

Jedná se o festival s rodinnou atmosférou, který se koná v nejkrásnějším letním období. Hrát tady je docela odlišné od koncertního průmyslu v hlavních evropských koncertních sálech. Místo a okolí pro nás hraje velikou roli. Máme s návštěvníky přímější kontakt. Je to taková oslava života s úžasnou hudbou.

Jak často účinkujete v Česku?

V posledních letech jsme hráli dvakrát nebo třikrát v Praze, což je opravdu nádherné město, jinde ne. Bohužel navštěvujeme Českou Republiku jen vzácně.

Hudební festival Znojmo spojuje hudbu a víno. Co říkáte na toto spojení?

Co může být lepšího než užívání si hudby společně s dobrým vínem?

Letošní dramaturgie celého festivalu se zaměřuje na hudbu protestantskou a katolickou. Připomíná odkaz kněze Martina Luthera. Najdou diváci ve vašem programu něco s tím spojené?

V našem programu není přímý odkaz na Martina Luthera. Ale reformace formující Evropu se tam objeví určitě. Hrajeme hudbu katolického jihu (Francie a Itálie) a také skladatele protestantského severu (od Norska do Stockholmu). Evropská hudba však nemusí být rozdělena, jak nám to ukazuje konkrétně Georg Philipp Telemann kombinací všech stylů v jeho svitě La Musette.

Hrajete na úžasné nástroje. Můžete nám je trochu představit?

Hrajeme na různé nástroje. Někteří z nás mají nástroje z barokní éry, ostatní hrají na dokonalé kopie starých italských nástrojů ze současné doby.

Kdybyste se mohli zdržet na našem festivalu, jaký koncert byste chtěli navštívit?

Líbí se nám hudební různorodost na festivalových koncertech. Chtěli bychom se účastnit mnoha z nich a užívat si místního vína a letní atmosféry v ulicích Znojma.

Důležité informace

Kontakt

Hudbaznojmo, z.s.
Hrnčířská 1/246, 669 04 Znojmo-Přímětice
e-mail: press@hudbaznojmo.cz
tel.: 606 029 286

Informační centrum festivalu

Obroková 10, Znojmo (vedle TIC Znojmo)
provoz: v době trvání Hudebního festivalu Znojmo

Informace o vstupenkách:

vstupenky@hudbaznojmo.cz
tel.: +420 774 443 238

Předprodej vstupenek:

TIC Znojmo , Obroková 10, tel.: +420 515 222 552 

listopad – duben: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–13.00 
květen – červen, září – říjen: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–17.00, Ne 10.00–17.00
červenec – srpen: Po–Pá 08.00–19.00, So 09.00–19.00, Ne 10.00–18.00 

 

smsticket